Blog TachoTerminal.

W UE przyspiesza wymiana ciężarówek, ale w Polsce hamuje

Publikacja: 8 grudnia 2014

Mocno rozpędza się europejski rynek samochodów użytkowych. Jak podała w czwartek organizacja europejskich producentów ACEA, liczba rejestracji nowych pojazdów w krajach Unii Europejskiej w październiku sięgnęła 177 tys.

To o 10,8 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Równie dobry jest rezultat skumulowany liczony od stycznia: rejestracje przekroczyły 1,29 mln aut. Ten wynik okazał się bowiem lepszy od ubiegłorocznego o 9,8 proc.

Popyt na ciężarówki świadczy o poprawie w gospodarce i zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi transportowe. To także dobry sygnał dla środowiska – firmy wymieniając pojazdy kupują nowe z oszczędniejszymi silnikami i mniejszą emisją spalin. Wzrost popytu jest tym ważniejszy, że po silnych ubiegłorocznych wzrostach spowodowanych wprowadzeniem z początkiem tego roku nowych norm emisji CO2 można było spodziewać się osłabienia dynamiki sprzedaży.

Bardzo dobrze sprzedają się samochody dostawcze. W październiku zarejestrowano ponad 140 tys. tego typu samochodów. To przeszło jedna dziesiąta więcej niż w roku ubiegłym. Szczególnie duże wzrosty sprzedaży widać na rynkach, które nie tak dawno dotykał znaczny spadek popytu: w Hiszpanii rejestracje poszybowały w górę o ponad 40 proc. w ujęciu rocznym, we Włoszech o niespełna 19 proc. Dobrze trzyma się największy w Europie rynek niemiecki, gdzie sprzedaż powiększyła się względem ubiegłego roku o prawie 11 proc. Spadła natomiast sprzedaż we Francji – o 4,4 proc. Za dziesięć miesięcy ten segment pojazdów zwiększył liczbę rejestracji do prawie 1,14 mln sztuk, tj. o 11,6 proc. w porównaniu z dziesięcioma miesiącami 2013 roku.

Dwucyfrowe wzrost notuje także rynek największych ciężarówek ponad 16-tonowych. W Hiszpanii rejestracje skoczyły o 48 proc., w Niemczech o 15,4 proc., we Włoszech o 12,1 proc. Najwięcej, bo przeszło dwukrotnie zwiększyła się sprzedaż takich pojazdów na rynku brytyjskim. Jedynie Francja, podobnie jak w przypadku aut dostawczych, zaliczyła znaczący, bo 19-procentowy spadek.

Niestety, na polskim rynku ciężarówek widać spadki. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w październiku liczba rejestracji spadła w porównaniu z tym samym miesiącem sprzed roku o ponad 13 proc. do 20137 sztuk. Zarazem rejestracje skumulowane liczone od początku roku okazały się mniejsze w ujęciu rocznym o 4 proc. i wyniosły 15.607 pojazdów.

Według PZPM, sytuacja na rynku polskim nie wygląda jednak źle. Okazuje się, że ostatni miesiąc był najlepszy od początku roku, zaś w roku ubiegłym baza odniesienia, wypracowana wtedy w grupie samochodów ciężarowych, była bardzo wysoka. Na wyniki miały wpływ zwłaszcza we wcześniejszych miesiącach, rejestracje limitowanych ilości pojazdów spełniających jeszcze normę Euro V. Teraz do czynników stymulujących sprzedaż w poszczególnych segmentach dołączyły się odpowiednio – zwiększony transport samochodowy ładunków (wg. GUS wzrost do września o 11,6 proc.) oraz wybory samorządowe.

powrót do aktualności »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Opinie naszych Partnerów

“Warto zapoznać się z całą linią produktów TachoTerminal. To naprawdę świetne i stabilne urządzenia. ”

Rafael Kanitzki, Hanover (Niemcy)

“TachoTerminal to rewolucja na rynku usług IT w transporcie. Inspekcje transportu są zaskoczone możliwościami tych urządzeń. ”

Sylwia Mielnik, Infolab (Polska)

Fotografia Joao Ferreira

“TachoTerminal GPRS to unikatowe urządzenie w skali całej UE. Dzięki niemu firmy transportowe rzeczywiście planują i kontrolują czas pracy kierowców. Tym samym nie płacą kar i mandatów!”

João Ferreira, Seepmode (Portugalia)

©2021 Copyright - TACHOLAB sp. z o.o.