Blog TachoTerminal.

Zagraniczni kierowcy ciężarówek pod lupą policji

Publikacja: 18 czerwca 2014
Brytyjska policja zyska nowe uprawnienia, które pozwolą jej na karanie zagranicznych kierowców ciężarówek jadących po przekroczeniu limitów godzinowych. Główna zmiana dotyczy tego, że mandaty będzie można nakładać również za wsteczne wykroczenia.

Europejskie prawo zabrania kierowcom ciężarówek prowadzenia pojazdów dłużej niż 9 godzin w ciągu jednego dnia. Dwutygodniowy limit to 90 godzin. Wszystko po to, aby za kierownicą ogromnych samochodów nie siedzieli przemęczeni i nieuważni kierowcy.

Mimo, że ciężarówki wyposażone są w tachometry i całą masę innych urządzeń rejestrujących aktywność kierowcy w czasie ostatnich 28 dni, to obecnie policja w UK może karać zagranicznego kierowcę za wykroczenia tylko w chwili zatrzymania. Zmiana w brytyjskim prawie da im możliwość karania wstecznego na podstawie wskazań tachometru. Aktualnie wykroczeniami zarejestrowanymi na urządzeniach zajmują się sądy, co nie do końca jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zagranicznych kierowców.

Zmiana w prawie ma również przywrócić sprawiedliwość, bowiem brytyjscy kierowcy mogą być karani za „archiwalne” wykroczenia. Tym samym zagraniczni kierowcy będą musieli okazywać zarejestrowane w ciągu ostatnich 4 tygodni dane policji. Policjanci będą mieli prawo wypisać mandat w wysokości do 100 do 500 funtów i nakazać kierowcy odpowiednio długi odpoczynek, aby mógł potem prowadzić zgodnie z przepisami.

Zagraniczni kierowcy zapłacą też mandat w przypadku braku opłaconego podatku drogowego dla samochodów ciężarowych, który obowiązuje od początku kwietnia br. W takim przypadku mandat wyniesie 300 funtów.

– Zmęczeni kierowcy ciężarówek są bardzo narażeni na wypadki, dlatego wprowadzono ograniczenia czasu prowadzenia pojazdów. Niestety jest grupa kierowców, która z różnych powodów ignoruje te zasady. Do tej pory mieliśmy problem z karaniem cudzoziemców za „archiwalne” przekraczanie czasu pracy. Teraz policja będzie mogła zrobić to od ręki. Myślę, że zmiana tych przepisów będzie skuteczną bronią – mówi Stephen Hammond, minister transportu.

– Wszelkie zasady i przepisy są skuteczne, tylko wtedy gdy mogą być właściwie egzekwowane. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy informacje o planowanej zmianie przepisów. Do tej pory trudno było ukarać zagranicznego kierowcę za zarejestrowane przekraczanie czasu jazdy. Dobrze o tym wiedzieli. Teraz się to zmieni – mówi Karen Dee z Freight Transport Association.

Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

powrót do aktualności »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Opinie naszych Partnerów

“Warto zapoznać się z całą linią produktów TachoTerminal. To naprawdę świetne i stabilne urządzenia. ”

Rafael Kanitzki, Hanover (Niemcy)

“TachoTerminal to rewolucja na rynku usług IT w transporcie. Inspekcje transportu są zaskoczone możliwościami tych urządzeń. ”

Sylwia Mielnik, Infolab (Polska)

Fotografia Joao Ferreira

“TachoTerminal GPRS to unikatowe urządzenie w skali całej UE. Dzięki niemu firmy transportowe rzeczywiście planują i kontrolują czas pracy kierowców. Tym samym nie płacą kar i mandatów!”

João Ferreira, Seepmode (Portugalia)

©2021 Copyright - TACHOLAB sp. z o.o.